Haberler / Blog


Sarıkamış Harekatı, 90 bin askerimizin şehadete erdikleri, bir yiğitlik destanıdır...

Sarıkamış Harekatı, 90 bin askerimizin şehadete erdikleri, bir yiğitlik destanıdır...
10 - Ocak - 2021

Turgutreis Group Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tolgahan Reis, Sarıkamış Harekatının 106’ncı yılı nedeniyle mesaj yayımladı.

Turgutreis Group Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tolgahan Reis, mesajında, “Birinci Dünya Savaşında Kafkas Cephesinde yaşanan Sarıkamış Harekatı, zor hava şartlarına aldırmadan vatanları için donarak can veren 90 bin askerimizin şehadete erdikleri, bir yiğitlik destanıdır. Zorlu iklim ve arazi koşullarının düşmandan daha çok kayıp verdirdiği bu amansız mücadelede; Mehmetçik, hiçbir mazeretin ardına saklanmaksızın, vatanına ve istiklaline kastedenlere karşı çelikten sinesini siper etmiş; büyük kayıplar verilse de vatan uğruna çıkılan bu yoldan asla geri dönmeyi düşünmemiştir” dedi.

Turgutreis Group Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Tolgahan Reis, mesajında şu ifadelere yer verdi: “22 Aralık 1914 - 15 Ocak 1915 tarihleri arasındaki Osmanlı Rus savaşı sırasında Sarıkamış’ta bulunan Allahuekber Dağları’nda, yurdumuzun dört bir yanından gelen 90 bin kahraman askerimiz, vatanları uğruna canlarını hiç düşünmeden feda etmişlerdir. Birinci Dünya Savaşında Kafkas Cephesinde yaşanan ilk ve en büyük kara harekatı olarak tarihe geçen Sarıkamış Harekatı, zor hava şartlarına aldırmadan vatanları için donarak can veren 90 bin askerimizin şahadete erdikleri bir hadise olarak hafızalarımıza kazınmıştır. Memleketin dört bir yanından gelen bu kahraman askerlerimiz arazi ve kış şartlarında en ağır koşullarla karşı karşıya kalmalarına rağmen tereddüt etmeden vatan için mücadele etmişlerdir. Bu duygu ve düşüncelerle 22 Aralık 1914 - 15 Ocak 1915 tarihleri arasında yaşanan Sarıkamış Harekâtında vatan topraklarını savunmak uğruna şehit düşen kahraman vatan evlatlarını, ebediyete intikallerinin 106’ncı yıl dönümünde tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum. Ruhunuz şad mekânınız cennet olsun.” Kaynak: “Sarıkamış Harekatı, 90 bin askerimizin şehadete erdikleri, bir yiğitlik destanıdır” 

https://www.gazetekars.com/sarikamis-harekati-90-bin-askerimizin-sehadete-erdikleri-bir-yigitlik-destanidir-33157h.htm